close
دانلود آهنگ جدید
آموزش عکاسی ماکرو
آموزش عکاسی ماکرو
مسابقه ها و فستیوال های عکاسی • یازدهمین فستیوال عکس Angkor کامبوج رایگان - لینک
 • اولین دو سالانه عکس گلستانه - رایگان - لینک 
 • یازدهمین گرنت ادیتوریال گتی ایمجز-رایگان - لینک

 • پنجمین فراخوان عکس سازمان صلیب سرخ - رایگان - لینک
 • پانزدهمین مسابقه بهترین فتوژورنالیست زن سال Canon -رایگان - لینک
 • چهارمین جشنواره بین المللی عکس رژان - رایگان - لینک
 • مسابقه عکاسی جهانی سونی 2015 -رایگان -لینک
 • 4 امین فستیوال عکاس زن کنون Canon - رایگان - مهلت 5 خرداد 93 - لینک
 • چهارمین جشنواره بیرجند در قاب ایران- رایگان - مهلت 15 اردیبهشت 93 - لینک
 • هفتمین جایزه عکاسی Levallois - رایگان -مهلت 20 اردیبهشت 93 - لینک
 • سومین جشنواره عکس سفرنگاری ناصر خسرو - رایگان - مهلت 31 اردیبهشت 93 - لینک
آموزش ماکرو گرافی

عکاسی ماکرو
عکاسی ماکرو به نوعی عکاسی گفته می شد که در آن تصویر اشیا بزرگتر از اندازه واقعی شان، با نسبتی بزرگتر از ۱:۱ گرفته می‌شود.
در عکاسی ماکروی واقعی باید فاصله بین لنز تا صفحه تصویر از فاصله لنز تا سوژه بیشتر باشد. در دوربین های فیلمی عکاسی ماکرو نیاز به مبدل های ماکرو یا حلقه های لنز ماکرو دارد. لنز های ویژه ماکرو معمولا گرانتر از سایر لنزها هستند و مخصوصا برای نزدیک شدن زیاد به سوژه و جلوگیری از تغییر شکل تصویر طراحی شده اند. بعضی از لنزهای تله فتو نیز دارای قابلیت ماکرو می باشند که با ترکیب اپتیکی ویژه ای که دارند می توانند در شرایط بسیار نزدیک به سوژه نیز روی آن فوکوس نمایند.

ادامه مطلب
اموزش عکاسی کلوزآپ

 

عكاسي كلوزآپ1 يا ماكرو2 يكي از جالب‌ترين شيوه‌هاي عكاسي است. ما عادت داريم كه معمولاً اشياء و موجودات را از فاصله يك يا دومتري ببينيم، اما درصورتي كه تنها كمي به سوژه خود بيشتر نزديك شويد، پا به دنياي جديدي گذارده‌ايد با زيبايي‌هاي خاص خودش. حالا اگر اين فاصله عكسبرداري به چند سانتي‌متر تبديل شود، سوژه بسيار بزرگ‌تر از حد طبيعي خود ثبت خواهد شد و جذابيت تصويري بسيار زيادي به همراه خواهد آورد.

 

دوربين‌هاي عكاسي را مي‌توان به دو دسته عمده تقسيم‌بندي كرد: 1- دوربين‌هايي كه لنز آنها قابل تعويض نيست و صرفاً در محدوده تعيين شده لنز ثابت نصب شده بر روي آن مي‌توانيد قدرت مانور داشته باشيد، 2- دوربين‌هايي كه لنز آنها قابل تعويض بوده و مي‌توانيد انواع و اقسام لنزها براي كارهاي مختلف عكاسي را برايشان تهيه كنيد.

 

در دوربين‌هاي نوع اول مي‌توانيد با زدن كليد ماكرو وارد حالت كلوزآپ شويد. علامت ماكرو در اين دوربين‌ها به شكل يك گل لاله است و بايد جايي روي بدنه يا منوي دوربين خود اين علامت را پيدا كنيد. اكثر دوربين‌ها درحالت معمولي از حدود 30 سانتي‌متر تا بي‌نهايت مي‌توانند فوكوس كنند، اما درحالت ماكرو اين فاصله به حدود 5 سانتي‌متر كاهش پيدا مي‌كند، اما در دوربين‌هايي كه قابليت تعويض لنز دارند (SLR)3 دست عكاس براي ماكروگرافي بسيار باز است. بهترين روش تهيه يك لنز ماكرو براي آن است. برخي از لنزهاي نرمال يا تله يا زوم نيز داراي سوئيچ ماكرو هستند كه مي‌توانيد براي كاهش فاصله عكسبرداري از آنها استفاده كنيد. روش ديگر استفاده از عدسي‌هاي كلوزآپ است كه قيمت آنها ارزان است و بر روي لنز معمولي دوربين نصب و باعث كاهش فاصله عكسبرداري مي‌شوند . وسيله ديگري كه مي‌توانيد براي اين منظور از آن استفاده كنيد، حلقه‌هاي افزايش فاصله كانوني «EXTENSION TUBE» است كه بين بدنه و لنز دوربين نصب مي‌شود و به وسيله آن مي‌توان فاصله بين لنز تا سطح فيلم عكاسي يا حسگر دوربين ديجيتال را افزايش داد و درنتيجه فاصله عكسبرداري كاهش پيدا مي‌كند. يكي ديگر از روش‌هاي متداول بين عكاسان در عكاسي كلوزآپ، وارونه كردن لنزها به وسيله واسطه‌هايي است كه سازندگان دوربين عرضه مي‌كنند. اين واسطه به رزوه جلوي لنز كه محل نصب فيلتر است، پيچ مي‌شود و طرف ديگر واسطه مذكور به بدنه دوربين اتصال مي‌يابد و درواقع پشت عدسي لنز رو به موضوع قرار مي‌گيرد. با اين تكنيك مي‌توانيد بزرگنمايي موضوع را تا ده‌برابر افزايش دهيد.

 

حالا مي‌پردازيم به تكنيك‌هاي كلوزآپ؛ اگر بخواهيد عكس‌هاي ماكروي خوبي بگيريد، نياز به سه پايه داريد. چون در عكاسي ماكرو بزرگنمايي زياد است، طبيعتاً لرزش‌هاي دست شما تشديد مي‌شوند و اثر نامطلوبي بر روي عكس مي‌گذارند و به همين دليل حتي در سرعت‌هاي بالاي دوربين عكاسي هم استفاده از سه‌پايه توصيه مي‌شود. درصورتي كه به خاطر داشته باشيد در شماره‌هاي پيشين درمورد عمق ميدان عكس صحبت كرديم، يكي از مهم‌ترين مواقعي كه عمق ميدان اهميت پيدا مي‌كند، عكاسي ماكرو است.

 

در عكسبرداري ماكرو به علت كم بودن فاصله عكاسي، عمق ميدان بسيار كم است و از حدود يك سانتي‌متر بيشتر نمي‌شود و تنها قسمتي از سوژه شما واضح مي‌افتد. براي رفع اين مشكل مي‌بايد ديافراگم دوربين خود را ببنديد و سعي كنيد حدالامكان از كمترين اندازه ديافراگم «بزرگ‌ترين عدد آن» استفاده كنيد.

 

البته همانطوري كه مي‌دانيد با بستن ديافراگم ميزان نور ورودي به دوربين كاهش پيدا مي‌كند و از طرفي نيز با بالا بردن سرعت دوربين نيز بازهم شدت نور ورودي كاهش مي‌يابد. براي رفع اين مشكل دو راه‌حل وجود دارد كه مي‌توانيد حتي تواماً نيز آنها را به كار ببريد. اولاً بايد نور موجود بر روي سوژه را افزايش دهيد، ثانياً با بالا بردن حساسيت دوربين خود يا استفاده از فيلم‌هايي با حساسيت بالا مي‌توانيد اين نقيصه را جبران كنيد.

 

دقت كنيد در عكاسي كلوزآپ يا ماكروگرافي بهتر است از زمينه‌هاي محو يا ساده و مسطح استفاده كنيد، حتي مي‌توانيد از يك زمينه ساختگي مثلاً يك صفحه كاغذ با رنگ مناسب در پشت سوژه بهره جوييد. در اين صورت موضوع شما بيشتر و بهتر جلب‌توجه مي‌كند.

 

معمولاً توصيه مي‌شود كه در عكاسي كلوزآپ از فلاش دوربين استفاده نشود، زيرا فلاش اكثر دوربين‌ها براي عكاسي از فواصل نزديك ساخته نشده و هنگام عكسبرداري از فواصل خيلي نزديك به علت پرنور كردن سوژه جزييات آن را از بين مي‌برد. البته براي عكسبرداري ماكرو فلاش‌هاي خاصي وجود دارد كه دور لنز دوربين قرار مي‌گيرد و نور بهتري به سوژه مي‌تاباند.

 

اشياي كوچك زيبايي در طبيعت وجود دارد كه از آن جمله مي‌توان قطرات آب باران، شبنم روي برگ‌ها، گل‌هاي كوچك، پروانه‌ها و... را نام برد و شما مي‌توانيد با استفاده از تكنيك‌هاي فوق عكس‌هاي زيبا و جالبي از آنها بگيريد.


1- Close–up photography

2- macrophotography

3- single lens reflex

لینک ثابت
درباره : آموزش مبانی عکاسی , آموزش عکاسی ماکرو ,
بازدید : 5448
امتیاز : نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0

برچسب ها : اموزش عکاسی کلوز آپ , عکایس کلوزآپ , عکاسی ماکرو , اموزش عکاسی با لنز معکوس , اموزش لنز معکوس , اموزش ماکرو گرافی , لنز های مخصوص عکاسی ماکرو , عکاسی از اجسام ریز , بهترین لنز های ماکرو , لنز ماکرو کنون , مقایسه لنز ماکرو , عکاسی از چشم , عکاسی از حشرات ,